Suomen digimedia-alan tärkeimmät blogit, lokakuussa 2007
Lok 23rd, 2007 by Perttu Tolvanen
Alaa sivuavia blogeja lienee monia kymmeniä, ellei satoja. Sellaisia luotettavia tiedonlähteitä, jotka kirjoittavat edes kohtuullisen säännöllisesti on kuitenkin vähemmän. Tässä on yritetty listata niitä luotettavampia ja aihepiiriltään ennustettavampia.
Lista ei ole mikään ranking-lista ja järjestys on aakkosellinen. Vapaa-muotoisen kuvauksen sijaan on tyydytty tageihin. Päättäkää itse mitä kannattaa lukea ja mitä ei.
- Digikko
- blogit, YLE, konseptit, uudet palvelut, viestintä verkossa
- Digitaalinen ihmemaailma
- web 2.0, uudet palvelut
- Inventive
- hakukoneoptimointi, web-standardit, sosiaaliset mediat, yrittäminen, uudet palvelut
- Kari Haakana
- journalismi, lehdet verkossa, SanomaWSOY
- Matkalla
- käytettävyys, saavutettavuus, web-suunnittelu, uudet palvelut, Ilosaarirock
- Oikeita totuuksia
- sisällöntuotanto, journalismi, web 2.0, uudet palvelut, mediayhtiöt
- Satunnainen Björklund
- web-standardit, web-kehitys, Mac, Web 2.0, uudet palvelut
- Tuhat sanaa
- mediatuotanto, podcasting, Second Life, blogit, YLE, uudet palvelut,
Uudemmat tuttavuudet / nousevat tähdet:
- DigiTalikko
- mediankäyttö, markkinointi, mainonta, uudet palvelut
- Digivirta
- liiketoimintamallit verkossa, uudet palvelut
- Nettibisnes.Info
- hakukoneoptimointi, verkkomarkkinointi, sosiaaliset mediat, liiketoiminta verkossa
Alaa sivuavat (esim. mainonta-blogit)
Firmablogeja tai likipitäen firmablogeiksi laskettavia, jotka ainakin jossain määrin elossa:
Tuoreita firmablogeja:
Mitkä unohtuivat? Eikö joku ansaitse listapaikkaa?
Otsikossa on tarkoituksella lokakuu 2007. Päivitystä seuraa. Ei välttämättä joka kuukausi, mutta aina kun tuntuu tarpeelliselta. Seuraavaa päivitystä odotellessa listaa voi täydentää kommentteihin.

Pitäisiköhän listalle lisätä myös ex-Mediablogin Matti Lintulahden uudempi, tosin aihepiiriltään laveampi Pintaa ja Pinnan alla - blogi http://mattilintulahti.net/pp/ ? Aihepiireissä mm. internet, media ja teknologia.
Podcasteista Puhujainkulma http://puhujainkulma.tunk.org/ (Henrik Anttonen, Pasi örn ja Erkka Piirainen sekä vierailevia esiintyjiä) ja Hessun kahvila http://podcast.hessujarvinen.com/ (Hessu Järvinen) kommentoivat teknologiauutisia viikoittain. Molemmat listaavat ohjelmien aiheet linkein ohjelmamerkintöihin, mikä helpottaa kuunneltavien jaksojen seulomista.
Kiitos monipuolisesta listasta. Täytyypä tsekata mainitsemanne blogit.