Salesforce osti Contentfulin – kertooko tämä headlessin hiipumisesta vai vahvistumisesta?

Salesforce osti Contentfulin noin puolella siitä arvostuksesta, minkä Contentful oli saanut vasta muutama vuosi sitten. Tällöin Contentful arvotettiin huikeaan kolmeen miljardiin dollariin. Tämän piikin jälkeen headless CMS -markkinassa on kuitenkin tapahtunut paljon, joten ehkä nyt toteutunut yrityskauppa oli kummallekin hyvä asia. Iso kauppa toki kyseessä, vaikka summa jäi paljon jälkeen parhaista vuosista.

Artikkeli

Contentful on ollut kiistaton pioneeri omassa genressään, mutta on aina myös ollut erikoinen tuote, koska moni sen kilpailija on ollut avoimen koodin ratkaisu, eikä Contentful ole tästä huolimatta ikinä yrittänytkään kilpailla hinnalla.

Contentfulin yhdistelmä on ollut monella tapaa erityinen. Hyvin harvoin tällainen täsmäratkaisu, jonka koodarit yleensä tuovat taloon, onnistuu myös pyytämään itsestään isoja rahoja. Tässä erikoisessa yhdistelmässä Contentful onnistui, ja on saanut Suomessakin isoja asiakkaita. Täten ainakin kaupallisesta näkökulmasta katsoen, on Contentful kiinnostava menestystarina.

Headless CMS -markkinassa se on myös pärjännyt, vaikka kilpailijoita on tullut todella paljon, ja käytännössä kaikki perinteisetkin CMS-ratkaisut ovat kehittyneet sen kilpailijoiksi. Contentful on ollut etenkin Suomessa sitkeä markkinajohtaja tässä kapeassa genressään, vaikka muissa Pohjoismaissa haastajat ovat sen jo ohittaneet. Viimeisin North Patrolin tekemä katsaus headless CMS -ratkaisuihin esimerkiksi vielä sijoitti Contentfulin Suomessa kärkeen.

Headless-ratkaisujen kohdalla mielipiteitä on myös aina jakanut se, että tarvitaanko erityisiä ”headless CMS” -tuotteita ollenkaan. Vaikka kaikkien osapuolten mielestä jonkun digipalvelun järkevin arkkitehtuurinen ratkaisumalli olisi headless, on yleensä silti erilaisia mielipiteitä siitä, tarvitseeko headless-ratkaisu myös erikoistuneen headless CMS -ratkaisun.

Suomessakin moni Contentful-asiakas on vaihtanut ratkaisun kaikessa hiljaisuudessa johonkin tavallisempaan CMS-ratkaisuun, moni myös WordPressiin. Yleensä näistä ei ole syntynyt mitään ongelmia, päinvastoin. Varsinkin isoissa sisältökokonaisuuksissa Contentfulin hinta kun kasvaa nopeasti kymmeniin tuhansiin euroihin vuodessa, ja silti kaikki asiakkaalle näkyvä pitää yleensä tehdä käsityönä koodareiden toimesta. Erityisesti moni markkinointiyksikkö on suorastaan juhlinut kun on saanut takaisin jonkun perinteisemmän CMS-ratkaisun.

Toki tässä on myös ollut paljon kyse siitä, että headless-ratkaisuja ovat asiakkaille myyneet erityisesti isot ohjelmistotalot, joille se sisällönhallintatyökalun konfigurointi on ollut vain pieni sivuhaara isossa urakassa, ja tämän välinpitämättömyyden ja osaamattomuuden seurauksena moni headless-toteutus tässä maassa on ollut poikkeuksellisen vaikea sisällöntuottajille ja markkinointitiimeille.

Tätä ilmiötä on toki edelleen, moni iso ohjelmistotalo haluaa tehdä headless-mallilla isoja verkkosivustoja aina jos asiakkaalla on vain varaa maksaa riittävästi. Contentful on toki monella ohjelmistofirmalla vaihtunut viime vuosina johonkin edullisempaan ratkaisuun, mutta ilmiönä headless-malli on edelleen olemassa, vaikka tässäkin trendissä piikkivuodet ovat jo takana.

Uusi omistaja on amerikkalainen, enää Contentful ei ole eurooppalainen vaihtoehto

Contentfulin myynti amerikkalaiselle yritykselle on jo herättänyt myös porua monessa paikassa. Aiemmin eurooppalainen yhtiö on jatkossa USA:n lainsäädännön alaisuudessa. Tämä tulee varmasti aiheuttamaan keskusteluja monella asiakkaalla, jotka ovat keskittäneet paljon sisältöjään Contentfulin alustalle.

On laajemminkin hyvä kysymys, kannattaako strategisesti tärkeitä sisältövarastoja rakentaa kaupallisten tuotteiden varaan. Sisällönhallinnan alueella on aina ollut vahva avoimen koodin tarjonta, koska moni asiakas pitää tärkeänä, että näillä järjestelmillä on pitkät ja ennustettavat elinkaaret. WordPress, Drupal ja monet muut järjestelmät ovat tästä syystä luotettavia ratkaisuja, joiden kohdalla ei tarvitse pelätä yllättäviä yrityskauppoja.

Rakenteinen sisällönhallinta ja avoimet rajapinnat ovat edellytyksiä hyville tekoälyratkaisuille

Toisenlainen näkökulma liittyy Contentfulin edustamaan hyvin rakenteiseen sisällönhallintaan ja avoimiin rajapintoihin. Contentful on aina edustanut mallia, jossa tieto on hyvin rakenteisessa muodossa ja helposti saatavilla tuotteen rajapintojen kautta. Tällainen ”sisältöhubi”-ajatus on noussut viime vuosina taas pöydälle uudella tavalla, kun on havahduttu tekoälyratkaisujen tarpeeseen saada palveluiden pohjadataksi hyvin rakenteista ja luotettavaa sisältöä. Tämä lienee ollut yksi syy siihen, miksi Salesforce halusi ostaa Contentfulin. Sen edustama malli sopii hyvin Salesforcen visioon, jossa erilaiset tekoälyagentit pystyvät hyödyntämään taustalla olevia tietovarastoja itsenäisesti ja tehokkaasti. The Next Web kirjoittaa laajemmin siitä, miten Contentful kenties istuu Salesforcen muihin tuotteisiin, joilla ei aiemmin ollut selkeätä CMS-ratkaisua.

Hyvin tarkka rakenteisuus sisällöissä onkin alue, joka tulee kasvamaan jatkossa, kun yhä useampi rakentaa tekoälybotteja ja älykkäämpiä hakukoneita. Mitenkään automaattisesti tämä ei lisää headless-mallien järkevyyttä, eikä headless CMS -ratkaisujen suosiota, mutta Salesforcen halu maksaa yli miljardi dollaria* Contentfulista kertoo osaltaan siitä, että juuri tekoälypohjaisten ratkaisujen rakentamisessa tarkka rakenteisuus ja hyvät rajapinnat näihin sisältöihin ovat entistäkin tärkeämpiä asioita.

PS. * Kaupan hintaa ei ole virallisesti julkistettu, mutta useissa lähteissä on viitattu The Informationin artikkeliin, jonka tietojen perusteella kaupan arvo on 1-1,5 miljardia dollaria. Kauppa toteutuu arviolta vasta 2027 vuoden aikana, joten tästäkin viiveestä johtuen lopullinen kauppahinta määrittynee vasta silloin.

Perttu Tolvanen

Perttu on Vierityspalkin päätoimittaja ja kirjoittaja.

Perttu Tolvanen on digitaalisten palveluiden suunnittelun, arkkitehtuuriratkaisujen ja kumppanivalintojen asiantuntija. Perttu on konsulttiyhtiö North Patrol Oy:n konsultti ja toinen perustaja. North Patrol on digitoimistoista ja järjestelmätoimittajista riippumaton konsulttiyhtiö, joka suunnittelee digitaalisia palveluita ja auttaa asiakkaita onnistumaan uudistushankkeissaan. Ota yhteyttä Perttuun!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *



Vierityspalkki.fi

Julkaistu vuodesta 2006. Vierityspalkki on blogi verkkopalveluiden kehityksestä, internetin teknologioista ja alan toimistoista. Seuraa, niin tiedät miten ja kenen toimesta syntyvät parhaat verkkopalvelut, verkkokaupat ja räätälöidyt web-sovellukset. Uutiskirjeellä on jo yli 1100 tilaajaa.


Tilaa uutiskirje.

  • 40-50 asiantuntija-artikkelia vuosittain.

    Toimitettua asiasisältöä verkkopalveluiden uudistuksista ja kotimaisen ohjelmistoalan tapahtumista. Vierityspalkki nostaa esiin alan puheenaiheita ja tuoretta tutkimustietoa, osallistuu keskusteluun sekä haastattelee alan asiantuntijoita ja toimistoja. Julkaistuja artikkeleita jo yli 1000 kappaletta.


    Kaikki artikkelit

  • 150-200 julkaistua referenssicasea joka vuosi.

    Julkaisut-palsta tarjoaa näkyvyyttä kiinnostaville uusille verkkopalveluille ja web-sovelluksille, ja antaa asiakkaille mahdollisuuden arvioida eri toimistojen osaamista.


    Selaa toimistojen julkaisuja

  • 300-400 työpaikkailmoitusta vuosittain.

    Vuodesta 2007 toiminut ilmoituspalsta on edelleen sivuston suosituin osio. Moni asiantuntija on löytänyt useammankin työpaikan palstan kautta vuosien varrella.


    Selaa avoimia työpaikkoja

  • 31 kokenutta digitoimistoa

    on päässyt aina ajantasaiselle Toimistot-listalle. Lista on auttanut asiakkaita löytämään kokeneita digitoimistokumppaneita jo usean vuoden ajan. Lista keskittyy WordPress-toimistoihin ja räätälöityjen web-sovellusten tekijöihin.


    Selaa Toimistot-listaa

Tilaa kuukausikirje

Kerran kuukaudessa ilmestyvä uutiskirje koostaa artikkelit, julkaisut, työpaikat ja linkkivinkit. Kirjeellä on jo yli 1100 tilaajaa.
Huom. Sähköpostiosoitettasi ei luovuteta eteenpäin, eikä käytetä mihinkään muuhun tarkoitukseen – ihan oikeasti.

Siirry takaisin sivun alkuun