Product Owner, digitaaliset kanavat
Etsimme joukkoomme Digitaalisten kanavien Product Owneria
Visiomme on, että tuotteet, tunnistus ja digitaaliset palvelut muodostavat yhtenäisen, helppokäyttöisen ja asiakaslähtöisen kokonaisuuden, jossa digitaaliset kanavat ovat keskeinen ja kasvava myynnin lähde pankissamme. Digikanavat eivät ole vain asiointikanava, vaan keskeinen tapa hankkia, aktivoida ja kasvattaa asiakkuuksia kannattavasti.
Oletko sinä Aktian digitaalisten kanavien liiketoiminnan tuoteomistaja, joka vie visiomme toteutukseen? Haemme osaajaa, joka vastaa Aktian Mobiilipankista, henkilöasiakkaiden sekä yritysasiakkaiden verkkopankista sekä Wealth App:sta, niiden palvelukokonaisuudesta ja kehityksestä. Edistät Aktian digitaalisten kanavien kilpailukykyisyyttä, varmistat sujuvan, yhtenäisen ja erinomaisen asiakaskokemuksen digikanavissa sekä tuet liiketoiminnan kasvua digitaalisen myynnin kautta. Lisäksi huolehdit yhdessä palvelumuotoilijoiden kanssa digitaalisten asiakaspolkujen toimivuudesta ja varmistat, että toiminta täyttää sääntelyn vaatimukset ja tukee pankin strategisia tavoitteita.
Liiketoiminnan tuoteomistajana ohjaat ja priorisoit kehitystä strategian ja tavoitteiden mukaisesti sekä varmistat, että tuotteet ja palvelut ovat digikanavassa asiakaslähtöisesti ja yhtenäisesti saatavilla. Toimit keskeisenä rajapintana muiden tuotealueiden tuoteomistajien ja IT:n välillä sekä rakennat lyhyen ja pitkän aikavälin tiekarttaa kehitykselle. Huolehdit liiketoimintamäärityksistä ja otat omistuksen liiketoimintakehityksen eteenpäin viemisestä valmiiksi tuotokseksi asti, IT:n huolehtiessa kehityksen teknisistä määrittelyistä, kehityksen toteutuksesta mukaanlukien tietoturvan ja riskienhallinnan vaatimukset.
Pääasialliset tehtäväsi
– Vastaat digitaalisten kanavien palvelukokonaisuudesta ja konseptista
– Tuet Aktian sidosryhmiä digitaalisten kanavien ominaisuuksissa ja käytössä (koulutukset, sidosryhmäpalaverit, ohjeistukset)
– Hallitset kehityksen tiekartan ja edistät kehitystä toteutukseen tukien Aktian strategiaa ja liiketoimintatavoitteita
Ohjaat tuotteen kehitystä datalähtöisesti ja osaat hyödyntää dataa liiketoimintapäätöksissä
Osaamisvaateet / Kompetenssivaatimukset
– Kokemus digitaalisien palveluiden kehittämisestä myynnin kasvattajana sekä erinomaisen asiakaskokemuksen tuottajana. Kokemus kuluttaja- ja/tai yritysasiakkaiden digitaalisten palveluiden kehittämisestä katsotaan eduksi.
– Hyvä kokonaisymmärrys pankkitoiminnasta sekä digitaalisista palveluista ja niiden roolista pankkipalveluiden tuottamisessa.
– Osaat hyödyntää dataa osana liiketoiminnan kehittämistä, asiakaskokemuksen parantamista sekä digitaalisen myynnin kasvattamista
– Hyvä priorisointikyky ja kyky tehdä päätöksiä.
– Aktiivinen, määrätietoinen, ratkaisukeskeinen ja itsenäinen tapa työskennellä
– Hyvät kirjalliset ja suulliset taidot suomeksi ja englanniksi
Tarjoamme
Tarjoamme sinulle näköalapaikan pankkitoiminnan digitalisaation ytimessä. Saat monipuolisia ja haastavia tehtäviä, mahdollisuuden kehittää omaa ammattitaitoasi sekä viedä verkkopankin palvelut seuraavalle tasolle energisessä, kokeneessa ja aikaansaavassa työympäristössä.
Kiinnostuitko?
Lisätietoja tehtävästä antaa Hanna Hohteri-Sippel, puh. 050 367 1146 tai lähettämällä sähköpostia hanna.hohteri-sippel@aktia.fi. Huomioithan, että emme vastaanota hakemuksia sähköpostitse.
Hakuaika päättyy 22.5.2026. Toimithan nopeasti, sillä aloitamme hakemusten käsittelyn ja sopivien ehdokkaiden kontaktoinnin jo hakuaikana!



