Uusi Suomi aloitti netissä
Otathan huomioon, että tämä artikkeli on yli 18 vuotta vanha, joten sisältö ja linkit eivät ole välttämättä ihan ajan tasalla. Tuoreena lukemisena samasta kategoriasta: Maksumuurit ja heikot uutismedioiden digiversiot hidastavat lukijoiden siirtymää digilehtien puolelle.
Niklas Herlinin kustantama Uusi Suomi on aloittanut uutismediana netissä. Uusi Suomi painottuu erityisesti politiikan, ulkomaan uutisten, kulttuurin ja talousasioiden raportointiin. Julkaisussa on ajan hengen mukaisesti annettu käyttäjille mahdollisuus kommentoida uutisia ja kolumnistien blogeja.
Merkittävä osa uutisartikkeleista tulee STT:ltä. Uudella Suomella on sisältöyhteistyötä Talentumin Arvopaperi-lehden kanssa, jonka uutisotsikoita näkyy sivustolla. Palveluun on myös saatu jo muutamia mainostajia. Sivuston mainosmyynnistä vastaa Verkossa Media Oy*.
(*Toim. huom. Linkkejä poistettu toimimattomina.)
Jälkikommentti: Aiheesta kiinnostuneiden kannattaa katsoa Arto Nybergin tekemä haastattelu Niklas Herlinistä syksyltä 2007, jossa käsitellään Uuden Suomen historiaa ja uuden verkkopalvelun tavoitteita ja toimitusta.