Kauppalehden uusi Premium-digipaketti on outo tuote, mutta se kertoo digilehtien suunnasta

Pienet ja erikoistuneet lehdet ovat isoille mediataloille vaikeita bisneksiä. Esimerkiksi Almalla ja Sanomilla on kummallakin aivan liikaa lehtibrändejä, jotta näistä saisi järkeviä, itsenäisiä tuotteita. Yhdistely lienee kuitenkin vaikeata käytännössä, ja sitten seurauksena on kummalliset pakettituotteet. Sanoma on tehnyt näitä pakettituotteita verkkoon jo pidempään, ja nyt Alman tuore Kauppalehti Premium tarjoaa ison joukon näköislehtiä Kauppalehden kylkeen. Suunta on selvä, isompia paketteja pitää tehdä, mutta onhan tällainen paketointi nyt aika outoa käytännössä.

Artikkeli

Kauppalehti Premium on keväällä lanseerattu tuote, johon saa Kauppalehden digisisältöjen lisäksi myös näköislehdet muun muassa Tivistä, Mikrobitistä, Iltalehdestä, Talouselämästä, Tekniikka & Taloudesta. Kokeilukuukauden jälkeen Premium maksaa 44,90 euroa kuukaudessa, ja sen voi jopa tilata Mobilepay-tilauksella, joka on selvästi luottokorttien kanssa ähräämistä helpompi tapa. Hyviäkin asioita siis on.

Ylipäätään näiden lehtien paketointi yhteen on monella tapaa järkevää, koska käytännössä niissä julkaistaan todella paljon samoja juttuja, joko ihan sellaisenaan tai hieman mukauttaen. Jos maksaa useammasta tämän ryhmän lehdestä, huomaa nopeasti, miten paljon päällekkäisyyttä näiden lehtien sisällöissä on. Siksi tällainen pakettituote on oikeasti järkevä konsepti, mutta toteutuksen kankeus vaikuttaa ulkoapäin täysin käsittämättömältä ratkaisulta.

Kauppalehti Premiumin tilaamalla ei siis saa pääsyä näiden lehtien verkkopalveluihin, vaan pakettitilaukseen todellakin kuuluvat vain näköislehdet. Käyttäjän kannalta tällainen tuntuu täysin käsittämättömältä ratkaisulta. Käyttäjän on siis pakko pysyä Kauppalehden verkkopalvelussa, ja esimerkiksi Tivin sivustoa ei voi käytännössä käyttää ollenkaan, vaikka sisällöistä maksaakin.

Ja jos käyttäjänä olen tottunut esimerkiksi käyttämään Kauppalehteä mobiililaitteella, ovat nuo näköislehdet aivan toivottomia käyttää. Täten Premiumin markkinointilupaus siitä, että nyt esimerkiksi sijoittajan kannalta kaikki relevantit tietolähteet olisivat yhdessä paketissa, on ihan täyttä puppua, johon ei varmaan Kauppalehdessä uskota itsekään.

Kenelle tällainen ”Premium”-tuote siis oikein on suunnattu? Vai kertooko koko paketointi vain siitä, miten mustasukkaisia Alman sisällä ollaan eri brändien välillä? Eikö Kauppalehden lukijoita saa päästää saman konsernin muiden julkaisujen verkkosivustoille? Vai eivätkö ne muut halua, että Kauppalehden lukijat pääsevät kirjautumaan myös niiden palveluihin?

Teknisiä haasteitakin voi varmasti olla, mutta eniten tämä kaikki kertoo vain siitä, miten pelokasta mediatalojen tuotekehitys Suomessa on. On sisältöjen kuluttajien kannalta ollut jo pitkään selvää, että Alman brändit eivät ole mitään erillisiä yksiköitä. Kauppalehti, Talouselämä, Arvopaperi, Tekniikka & Talous ja Tivi julkaisevat aivan samoja juttuja eri tavalla paketoituina versioina.

Jos lukee näitä lehtiä säännöllisesti, tietää tasan tarkkaan, että ainut mikä on lehdissä uniikkia ja itsenäistä, ovat ne laskut, jotka tulevat jokaisesta lehdestä erikseen.

Ehkä tähän Kauppalehti Premiumiin voi suhtautua myös positiivisesti. Nyt on vihdoin joku tapa, jolla saa yhdellä maksulla kaikki ne julkaisut, joiden sisällöt ovat kuitenkin isolta osin ihan samaa tavaraa.

Rehellisempi suunta olisi tietysti mennä yhdeksi Kauppalehti-tuotteeksi, joka olisi aidosti rikas ja monipuolinen paketti, ja jossa olisi kunnolliset tilaajatasot ja kansainvälisenkin kilpailun kestävää sisältöä. Almalla ei vain taida olla todellista painetta tehdä laadukasta digitaalista tuotetta taloussisältöjen alueelle.

Digilehtien tuotekehitys on Alman sivustoilla myös oudon yksisuuntaista. Konsernin lippulaiva Iltalehti tuntuu olevan monen sivuston esikuva ja samaa tyyliä näkee yhä enemmän myös otsikoinnissa. Esimerkiksi Kauppalehteä viedään selvästi Iltalehden suuntaan. Digilehti käyttää klikkiotsikoita ja loputonta houkutteluotsikoiden ja mainosten virtaa. Verkossa ei ole minkäänlaista paketointia tai muotoilua. Jos haluaa ymmärtää, mitkä ovat päivän pääuutiset, pitää todellakin avata se näköislehti.

Printin puolellahan Kauppalehti on edelleen oikea tuote, joka selvästi on tehty maksaville tilaajille. Se todella kertoo, mikä on tärkeätä tänään, eikä siellä ole klikkiotsikoita.

Printin ja digin ristikäyttö onkin ehkä se raivostuttavin käyttötapa, koska printin ja digin otsikot ja nostot samoihin juttuihin voivat olla täysin erilaiset, joten digissä päätyy jatkuvasti jo lukemiinsa juttuihin, jotka on vain paketoitu sinne digiin klikkiotsikoilla, jotta saataisiin maksimoitua mainosnäytöt. Tämäkin on yksi tapa aktiivisesti huonontaa omaa tuotetta, ja Alman talouslehdissä tätä on viime vuosina ollut varsin paljon liikkeellä.

Ehkä lopulta kyse on vain todellisen kilpailun puutteesta. Sanomien omistama Helsingin Sanomat on ainut oikea kilpailija, eikä se ole vielä talousuutisoinnissaan riittävän laadukas ja kattava, vaikka digitaalisessa tuotteistuksessa ja tilausmyynnissä onkin ihan toisella tasolla. Alman ei tarvitse olla digitaalisesti kilpailukykyinen, koska sillä ei ole riittävästi todellista kilpailua.

Tai ehkä Kauppalehti Premium on juuri se suunta kohti yhtä isoa Kauppalehti-tuotetta, ja nyt näköislehtinä saatavat muut brändit sulautetaan tulevina vuosina, brändi kerrallaan, päätuotteeseen.

Ja mikäli tämä Iltalehden konseptin ja tyylin imitointi jatkuu, on suunta todellakin talouden Iltalehdeksi. Sitten jossain kohtaa 2030-luvulla koko Kauppalehti voidaan muuntaa Iltalehden talousosioksi, kun todetaan, että sisällöt ovat jo niin lähellä toisiaan. Noh, ehkä tähän viimeiseen tasoon on vielä matkaa, mutta kyllä suunta on aika selkeä.

PS. Tilaa Vierityspalkin noin kerran kuukaudessa ilmestyvä uutiskirje.

Perttu Tolvanen

Perttu on Vierityspalkin päätoimittaja ja kirjoittaja.

Perttu Tolvanen on digitaalisten palveluiden suunnittelun, arkkitehtuuriratkaisujen ja kumppanivalintojen asiantuntija. Perttu on konsulttiyhtiö North Patrol Oy:n konsultti ja toinen perustaja. North Patrol on digitoimistoista ja järjestelmätoimittajista riippumaton konsulttiyhtiö, joka suunnittelee digitaalisia palveluita ja auttaa asiakkaita onnistumaan uudistushankkeissaan. Ota yhteyttä Perttuun!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *



Vierityspalkki.fi

Julkaistu vuodesta 2006. Vierityspalkki on blogi verkkopalveluiden kehityksestä, internetin teknologioista ja alan toimistoista. Seuraa, niin tiedät miten ja kenen toimesta syntyvät parhaat verkkopalvelut, verkkokaupat ja räätälöidyt web-sovellukset. Uutiskirjeellä on jo yli 1100 tilaajaa.


Tilaa uutiskirje.

  • 40-50 asiantuntija-artikkelia vuosittain.

    Toimitettua asiasisältöä verkkopalveluiden uudistuksista ja kotimaisen ohjelmistoalan tapahtumista. Vierityspalkki nostaa esiin alan puheenaiheita ja tuoretta tutkimustietoa, osallistuu keskusteluun sekä haastattelee alan asiantuntijoita ja toimistoja. Julkaistuja artikkeleita jo yli 1000 kappaletta.


    Kaikki artikkelit

  • 150-200 julkaistua referenssicasea joka vuosi.

    Julkaisut-palsta tarjoaa näkyvyyttä kiinnostaville uusille verkkopalveluille ja web-sovelluksille, ja antaa asiakkaille mahdollisuuden arvioida eri toimistojen osaamista.


    Selaa toimistojen julkaisuja

  • 300-400 työpaikkailmoitusta vuosittain.

    Vuodesta 2007 toiminut ilmoituspalsta on edelleen sivuston suosituin osio. Moni asiantuntija on löytänyt useammankin työpaikan palstan kautta vuosien varrella.


    Selaa avoimia työpaikkoja

  • 31 kokenutta digitoimistoa

    on päässyt aina ajantasaiselle Toimistot-listalle. Lista on auttanut asiakkaita löytämään kokeneita digitoimistokumppaneita jo usean vuoden ajan. Lista keskittyy WordPress-toimistoihin ja räätälöityjen web-sovellusten tekijöihin.


    Selaa Toimistot-listaa

Tilaa kuukausikirje

Kerran kuukaudessa ilmestyvä uutiskirje koostaa artikkelit, julkaisut, työpaikat ja linkkivinkit. Kirjeellä on jo yli 1100 tilaajaa.
Huom. Sähköpostiosoitettasi ei luovuteta eteenpäin, eikä käytetä mihinkään muuhun tarkoitukseen – ihan oikeasti.

Siirry takaisin sivun alkuun