Lisää työpaikkoja tarjolla web-kehittäjille
Otathan huomioon, että tämä artikkeli on yli 14 vuotta vanha, joten sisältö ja linkit eivät ole välttämättä ihan ajan tasalla. Tuoreena lukemisena samasta kategoriasta: Palvelukseen halutaan: Verkkokauppamyyjä.
Viikko sitten kirjoitetun koosteen jälkeen on Vierityspalkin avoimet työpaikat –palstalle tullut lukuisia uusia ilmoituksia. Erityisesti “Web Developer” –rooliin haetaan vahvasti tekijöitä.
Useita tekijöitä hakevat mm. Poutapilvi, Activeark ja Futurice:
- Poutapilvi hakee kahta ohjelmoijaa ja fontend developeria.
- Activeark hakee tekijöitä mm. rooleihin Web Developer, Production Manager, Webmaster.
- Futurice hakee mm. ohjelmistosuunnittelijoita, Web Application Developereita (Java, RoR, Python), Project Manageria ja Web Designeria.
Erityisesti tuntuu olevan kysyntää monilahjakkaille web-suunnittelijoille jotka hallitsevat html:n, css:n ja eivät pelkää julkaisujärjestelmiä. Web-standardien osaamisellekin näyttäisi olevan usein kysyntää. Ylipäätään moni yritys on tainnut havaita, että laadukkaat verkkopalvelut eivät synny pelkkien koodaajien avulla vaan mukana täytyy olla erikoisosaajia jotka välittävät mm. html-koodin laadusta, web-standardeista ja saavutettavuudesta. Toinen puoli lienee sitten sitä, että yhä useammat asiakkaat osaavat jo vaatia laatua loppukäyttäjälle näkyvän verkkopalvelun toteutukselta.
Esimerkiksi Poutapilven rekrytointi-ilmoituksessa* kuvataan varsin hyvin tyypillisen web-suunnittelijan/sitebuilderin/frontend-developerin toimenkuva osana projektitiimiä:
AD suunnittelee palvelun ulkoasun ja ohjelmoija vastaa toiminnallisuuksista. Sinun vastuulla on käyttöliittymän toteutus, eli leiskan pilkonta pienemmiksi kuva- ja grafiikkaelementeiksi, HTML:ksi ja CSS:ksi. 90 % toteutuksistamme on tällä hetkellä toteutettu mahdollisimman saavutettaviksi käyttämällä vain HTML:ää ja CSS:ää. AJAX- ja Flash-toteutusten määrä on kasvussa, mutta ne näyttelevät siis vielä toistaiseksi aika pientä osaa. Vankka HTML- ja CSS-osaaminen on ehdoton vaatimus, Ajax- ja Flash-osaaminen eduksi. Hyötyä on myös ohjelmointi- ja tietokantakokemuksesta, etenkin PHP/MySQL. Optimaalisessa tapauksessa pystyt myös asentamaan pilkkomasi käyttöliittymän julkaisujärjestelmäämme ja tämä vaatii PHP:n ja MySQL:n perusteiden hallintaa.