Avoimet työpaikat digimedia-alalla elokuussa 2008
Otathan huomioon, että tämä artikkeli on yli 15 vuotta vanha, joten sisältö ja linkit eivät ole välttämättä ihan ajan tasalla. Tuoreena lukemisena samasta kategoriasta: Palvelukseen halutaan: Verkkokauppamyyjä.
Koosteena elokuun avoimet työpaikat digimedia-alalla. Vierityspalkin avoimet työpaikat RSS-syöte kannattaa tilata jos haluaa ehtiä myös lähettää hakemuksia näihin paikkoihin. Syötteen tilaajamäärä lähestyy tällä hetkellä uhkaavasti 200 tilaajaa. Alan yritykset voivat vihjata omista paikoistaan ilmaiseksi Vierityspalkille toimituksen sähköpostilistalle: toimitus-lista (at) vierityspalkki.fi
Kaupungilla liikkuu myös huhuja TBWA*-konserniin perusteilla olevasta uudesta digimediayksiköstä. Esimerkiksi Morningin toimitusjohtajana aiemmin toimineen Antti Romppaisen* kerrotaan haalivan joukkoja kasaan uutta iskuryhmää varten. Rohkeat sielut voivat ehkä päästä vielä mukaan.
Avoimet työpaikat elokuussa 2008:
31.8.2008
Projektipäällikkö, Crasman
Web Production Manager, Frantic Media
- “You would be the one responsible for our production team, which consists of around 10 sitebuilders. You would act as the production team leader and report to our CTO. Your working time would be roughly divided in two – half into managerial work (coordinating resources, recruiting, taking care of development discussions, running team meetings etc.) and the other half into billable client work. You would also take part in various internal development initiatives, helping Frantic to grow and develop. This position is new within Frantic, so you would have the chance to make it look and feel your own.”
Monipuolinen verkkoviestinnän osaaja, Paulig
Tuottaja, Luovia, Turku
Konsultti (web-analytiikka), Trainers’ House
Web / Java Developer, Sulake
Ohjelmistosuunnittelijoita, .Net, Trainers’ House
Projektikoordinaattori, Trainers’ House
Sovellusarkkitehtejä, .Net, Trainers’ House
Ohjelmistosuunnittelija, Etuovi.com, Alma Media
Palvelupäällikkö, Trainers’ House
ECM: Projektipäälliköitä, arkkitehtejä, Affecto
ECM: Microsoft .Net ja MOSS ammattilaisia, Affecto
Web Designer, Creanor
Tiedonhallinnan hankintojen ja palveluiden asiantuntija, Tiehallinto
- “Asiantuntija vastaa Tiehallinnon tiedonhallinnan hankintakokonaisuuksien suunnittelusta, hankintojen toteuttamisesta ja sopimusten seurannasta, hankintojen kehittämisestä kokonaisvastuullisiksi palveluiksi sekä palvelujen hallinnan toimintamallien kehittämisestä monitoimittajaympäristössä. Odotamme hakijalta soveltuvaa, mielellään it-alan ylempää korkeakoulututkintoa sekä hankintalainsäädännön ja -menetelmien hyvää tuntemusta. Hakijalta odotetaan myös useamman vuoden työkokemusta tiedonhallinnan kilpailutuksista ja sopimusten hallinnasta sekä näkemystä palvelujen hallinnan kehittämisestä. Palkka (alkupalkka n. 3750 -4100 euroa kuukaudessa) määräytyy Tiehallinnon palkkausjärjestelmän mukaisesti.”
Marketing & Communications Specialist, PriceWaterHouseCoopers
Sähköisen kaupankäynnin konsultti Tampereelle, Logica
Tiedottaja, Työterveyslaitos
- “Tehtäviisi kuuluvat mm. sähköisen viestinnän kehittäminen, www-sivujen toimittaminen ja ylläpito, visuaalinen käyttöliittymäsuunnittelu ja verkkopalvelun kehittämisprojekteihin osallistuminen.”
28.8.2008
Online-kampanjasuunnittelija, Nelonen Media
Tuottaja, Avset Oy
UI/Web Designer, Futurice
Web-suunnittelija (.Net, C#), Sanoma Data
Kaksi ohjelmoijaa (LAMP), Poutapilvi
Myyntipäällikkö, TietoEnator Digital Innovation
Visual Designer, Idean
Interaction Designer, Idean
Kaksi tuotesuunnittelijaa, Sanoma Digital Oy
Tuotepäällikkö (www.keltainenporssi.fi), Sanoma Digital Oy
Tuottaja (sähköisten palvelukanavien uudet palvelut), Sanoma Digital
Vastaava tuottaja, Sanoma Digital
Myyntipäällikkö, Oikotie.fi/asunnot, Sanoma Digital
Region Manager, E-Nordic Nordic
Projektipäällikkö, Street Coder 5, Helsinki
AD / Web-suunnittelija, Opasmedia, Tampere
Datanomi/digitaalisen viestinnän ammattilainen, Kotitieto, Espoo
Konseptisuunnittelija/konsultti, Prewise
Konsultti, digitaalinen toiminta (Sharepoint), Clio Henkilöstöpalvelut
PHP-ohjelmoija, Stre
et Coder 5
Verkkopalveluiden ja online-pelien testaaja, Street Coder 5
Web Designer, Mainostoimisto Neljä Ulottuvuutta Oy, Turku
19.8.2008
Guru palvelukehitystiimiin, Apaja*
- Tarjolla olisi vilkkaan peliyhteisöverkkopalvelun web-toiminnallisuuksien täysivaltaista kehittämistä client-päästä tietokantaan ja takaisin. Haemme taituria joka nauttii vastuullisesta suunnittelusta & toteutuksesta. Kun heitämme perään vielä litanian PHP5, Smarty, XHTML, Javascript/Ajax, Apache, MySQL5, Linux ja maustamme soppaa avainsanoilla oliot, uudelleenkäytettävyys, skaalautuvuus, optimointi sekä ylläpidettävyys, niin keitoksen pitäisi maistua sinulle mitä parhaiten! Tarjoamme lennokkaan leppoisan, mutta sopivan haasteellisen työpaikan Helsingin keskustassa, Rautatientorin laidalla. Hakemallemme konkarille olemme valmiita maksamaan myös hänen taitojensa mukaisen palkan.
17.8.2008
DIGI Planner, BrandSon, Helsinki
Site builder/Web designer, Kirnauskis 2.0
Verkkopalvelujen asiantuntija, Lähivakuutus
- Verkkopalvelujen asiantuntijan työhön kuuluu:1) internet-sivuston projektien ja kehittämistehtävien vetäminen, 2) sisällön tuottaminen ja sisällöntuotannon koordinointi, 3) julkaisujärjestelmän kehitys- ja ylläpitotyön koordinointi, 4) verkkopalvelujen kehittämistehtävien projektipäällikkyys sekä ylläpidon koordinointi, 5) testausten organisointi ja testaaminen, 6) verkkopalveluihin liittyvä sisäinen ja ulkoinen tiedottaminen, koulutus ja neuvonta. Toivomme sinulta kokemusta internet sivujen kehittämisestä ja ylläpidosta sekä julkaisujärjestelmien käyttämisestä, projektityöskentelyosaamista ja kokemusta projektipäällikön tehtävistä. Arvostamme Microsoft Office SharePoint Server -järjestelmän tuntemusta.
Konseptisuunnittelija, Fonecta
- Etsimme medialiiketoiminnan tulosyksikköön konseptisuunnittelijaa vastaamaan www-palveluidemme käyttäjälähtöisestä konseptisuunnittelusta ja käytettävyydestä. Tehtäväsi on vastata www-palveluidemme 1) käyttäjäkeskeisestä konseptisuunnittelusta sisältäen käyttötapaukset, rautalangat ja käyttöliittymän rakenteeseen, sisältöön ja toimivuuteen liittyvän määrittelydokumentaation (ns. UIS-dokumentaatio), 2) käytettävyydestä ja sen jatkuvasta kehittämisestä. Odotamme sinulta: Sinulla on monipuolinen digitaalisen median tuntemus ja työkokemus. Sinulla on muutaman vuoden työkokemus www-palveluiden käyttöliittymien suunnittelusta, graafisen suunnittelijan ja/tai käytettävyysasiantuntijan tehtävistä. Verkkoviestintäosaaminen on sinun ehdottomia vahvuuksiasi. Sinulla on kyky hahmoittaa ja suunnitella kokonaisvaltainen käyttäjäkokemus www-palvelussa. Olet työskentelyotteeltasi paitsi luova myös itsenäinen ja suunnitelmallinen. Kommunikoit sujuvasti suomeksi ja englanniksi sekä kirjallisesti että suullisesti.
Open source -teknologiavaikuttaja, Teknologiakeskus Hermia Oy, Tampere
Internet-assistentti, Anttila Oy, Helsinki
Konseptisuunnittelija /konsultti, Prewise Finland Oy, Helsinki
Kotisivujen kehittäjä, Kiipeli Oy, Helsinki
Webbkoordinator, Åbo Akademi, Turku
Www-koostaja, 2 paikkaa, Timehouse Oy, Helsinki
Verkkoassistentti, Egmont Kustannus Oy Ab, Tampere
Verkkokaupan ylläpitäjä, Kauhavan Kultatähti Oy, Kauhava
Web-suunnittelijoita / järjestelmäasiantuntijoita, TietoEnator (YLEn verkkopalvelut)
Verkkotuottaja, SOK Viestintä
8.8.2008
Web Business Manager, Fazer
Tuotepäällikkö, Oikotie.fi Työpaikat, Sanoma Digital
Web Designer, Respolar Oy, Pori
Web Designer, Creanor
Verkkoliiketoiminnan osaaja, GSM-Store Oy, Kokkola
Web Manager, Returnil Software, Helsinki
Web-suunnittelija, Manhelp Oy, Helsinki
Verkkotoiminnan kehittäjä, Demari.fi, Ruusuverkko Oy, Helsinki
Web-kehittäjä, Medixine
Copywriter, Planmeca
7.8.2008
Tekninen konsultti, PHP-ohjelmoija ja Ohjelmistoarkkitehti, Exove
Projektipäällikkö, Ch5 Finland Oy
Senior Account Manager, Ch5 Finland Oy
5.8.2008
Planner, AD ja Web Developer, Into-Digital
Web Manager, NRJ
… ja lisää löytyy Avoimet työpaikat -sivulta.
(*Toim. huom. Linkkejä poistettu toimimattomina.)