Artikkelit
Podcast-suositus Javascript-buumista ja Reactin kestävyydestä

Rekaksoisin liukuhihnalla on perinteitä uusien tuotantojen listaamisessa. Sen se tekee ihan hyvin. Mutta siihen se sitten jääkin.
Pelkkien uusien saittien katselu ilman tietoa taustoista ja eri toimistojen roolista on kovin turhaa. Lisäksi liukuhihna kertoo nykyisin pääasiallisesti joistain kolmen päivän kestoisista kampanjasaiteista. Nykyisin harvaa saittia kehittää vain yksi toimisto ja koskaan ei laiteta kerralla kaikkea uusiksi. Tällaiset uudistukset vaativat taustatietoa ja tämä taas vaatii avoimuutta. Käsittämättömän usein monet firmat vieläkin kertovat vain, että “me tehtiin tää” vaikka kyseessä olisi ollut viiden eri toimiston yhteisponnistus (asiakkaan roolista puhumattakaan). Jo alan kehityksen kannalta olisi hyödyllistä avata projektien taustoja ja haasteita.
Tästä syystä nyt muutamia linkkejä sellaisten firmojen lehdistötiedotteisiin ketkä uskaltavat avata projektin taustoja ja kertoa vähän suunnitteluratkaisuista.
Muita mainitsemisen arvoisia juttuja marraskuussa oli tietysti Blogilistan ympärille syntynyt keskustelu sekä ilmaan heitetty haaste Sanoma Digitalin kykyjen mittaamisesta. Myös Tekesin uusi media-alan rahoitukseen keskittyvä hanke kannattaa laittaa korvan taakse. Ja toki mainetta ja kunniaa myös YLEn uudet palvelut -yksikölle joka pisti blogin pystyyn. Tästä blogista varmasti kuullaan vielä lisää jatkossakin. Lisää tiedotteita ja tapahtumia nostetaan listalle heti jos aiheesta on uskallettu verkkoon kirjoittaa enemmän kuin kaksi kappaletta tekstiä.
Lopuksi hurja lista marraskuun aikana julkaistuista avoimista työpaikoista digimedia-alalla:
Tuotevastaava, Hintaseuranta.fi, Sanoma Digital Oy
Verkkoasiantuntija, YritysSuomi-portaali ym., Finnvera
Google Adwords Spesialisti, Estime
Käytettävyysasiantuntija, Adage
PHP/MySQL-ohjelmoija, ToimivaNet
Kotisivujen suunnittelija, Espoo
Web editor/master, Personnel-Yhtiöt Oy, Tampere
Web-suunnittelija, 6 paikkaa, ICT Verkkotoimisto Oy, Vantaa
Flash/www osaaja, Oy Non-Stop Studiot Ab, Kotka
Web-suunnittelija, Törmä-Ärrälä Oy
Web Designer, Publicis Helsinki
Web-kehittäjä, Helsingin kauppakorkeakoulun ylioppilaskunta
Verkkosivuston suunnittelijaa, Fennia
Web-suunnittelija, Elan IT Resource
Verkkopalveluin ja -viestinnän ammattilainen, Suomen ekonomiliitto
Senior web-ohjelmoija, Siili Solutions
Flash-suunnittelija, Satama Interactive
Web-konseptisuunnittelija, Dialogi
Art Directors, flash designers, copywriters, strategists, project leaders (deasign)
Senior Manager, E-marketing (Strategy), Nokia Oyj, Espoo
Senior Digital Media Manager, Nokia Oyj, Espoo
Käyttöliittymäohjelmoija, Viherjuuri
Web Developer / Flash-developer, MRM Worldwide Helsinki
Digitaalisen markkinoinnin tuotantoassistentti, Mainostoimisto Hinku, Savonlinna
Sisällön tuottaja www-sivujen tuotantoon, NRJ radioasema
Web Developer (XHTML), Frantic Media, Helsinki
Web-ohjelmoija, Avoltus, Turku
Verkkosovellusryhmän vetäjä, Sanoma Magazines
Content Developer/tuottaja, Sanoma Magazines
Planner/konseptisuunnittelija, Creanor
Web-suunnittelija (PHP+MySQL), Oy Arwidson Ab, Tuusula
2x Projektikoordinaattori, Frantic Media
Lisää löytyy Vierityspalkin avoimet työpaikat -sivulta.